ANMÄLAN OCH RESULTAT FRÅN SEKTIONENS FLATSHOW

FLATSHOW 2021

Lördag 17 Juli gick FRK Norr Flatshow av stapeln, med kort varsel när Covid-19 restriktionerna ändrades. Trots detta fick vi återigen rekord med antal anmäda hundar med 74 st samt dessutom avelsgrupper och uppfödargrupper.
Dagarna före utställningen hade vädret varit hett nästan olidligt varmt så det var med glädje vi upptäckte att det var lite svalare och dessutom vind om än lite väl så hård blåst mellan varven.

 

I och utanför ringen fanns en fin och god stämning som skapades av vår domare Anneli Karlsson, kennel Flatterhaft, sekreterarna Maria Lundholm fm och Marie Viklund eftermiddagen och Gunilla Berglund som lotsade alla som inkallande i ringen samt givetvis alla sportsliga utställare. Hela dagen dokumenterades av våra fotografer Maria Öqvist och Lena Hägglund..

Nästan alla uppfödare i FRK Norr har deltagit och skänkt priser till klassvinnare och vi är glada att ni vill hjälpa till med denna fina tradition – Stort TACK alla kennlar och sponsorer.
 
STORT TACK till till Anneli, fotograferna Maria och Lena samt alla funktionärer, utställare och till utställningskomitten för en trevlig dag i Svensbyn.

Det blåste i Piteå

Anneli med sina sekreterare

Vår domare Anneli Karlsson, Kennel Flatterhaft

TACK ALLA SPONSORER!

Kennel Altaflats
Kennel Calebri's
Kennel Ewoke's
Kennel Flatham's
Kennel Pianca FCR
Kennel Sagovindens
Kennel Swidjans
Kennel Toffedreams

Royal Canin
Coop Älvsbyn

Fullt prisbord tack vare företag och nästan samtliga uppfödare i FRK Norr 

VALPKLASS I 4-6 MÅNADER

BIR-VALP I O'Flanagan Sky Is The Limit äg  Lilian Lundgren
BIM-VALP I O’Flanagan Beyond The Gray Sky äg Elisabeth Ögren


Hanar
2 HP Swidjan’s Forest Dream äg Marie Viklund
3 HP Black Sre’s Pole Position, äg Sonja Bylund Ohsson
4 HP O'Flanagan Speed Of Darkness äg Nina Öqvist Arvidsjaur
HP Black Sire’s Smoking Burnout äg Kristina Hellgren 
HP O'Flanagan Lightning Storm äg Karin Lexberg och Hans Karlsson  
HP O'Flanagan Seven Deadly Sins äg Anna Lundberg

Tikar
2 HP Swidjan’s Living With A Dream äg Jessica och Saga Stenvall
3 HP Swidjan’s The Brown Dream är Maria Strömbäck
4 HP Oflanagan The Rare ould times, äg Lena Hägglund
Hp Swidjans Lovley Dream äg Kajsa Bergenstråle 




VALPKLASS II 6 -9 MÅNADER
BIR-VALP II Bez-Ami’s Living Like A Legend äg Linda Fahlen Jakobsson




BIS VALPKLASS I + II  
O'Flanagan Sky Is The Limit äg  Lilian Lundgren

BIM
Bez-Ami’s Living Like A Legend äg Linda Fahlen Jakobsson

JUNIORKLASS 9-18 MÅNADER
BIR-JUNIOR  Altaflats Miss Sassy N Classy är Monia Lisa Engström
BIM JUNIOR Altaflats MCDreamy äg Madelene Asp Mikko och Peter Asp 
 
Hanar 
2 HP Toffedreams Hawkeye, äg Veornica Holmqvist 
3 HP Altaflat Mr Know It All äg Emma Nilsson 
4 HP Lustans Mr Chipotle äg Tove och Robert Fykland 

Tikar
2 HP Hermiroz Raglan Rover O’Flanagan äg Lena Hägglund o Ingrid Johansson 
3 HP Delphiniums Make Us High äg Mia Malm
4 HP Swidjan’s Flying Like An Eagel äg Mona Tafvelin



UNGHUNDKLASS 18-24 MÅNADER
BIR-UNGHUND RLD N RLD F Black Sire’s Somebody To Love äg Helena Norlund
BIM UNGHUND Calebri’s Who’s The Man äg Stina Nejden

Tikar
2 HP Calebri’s Love For Real äg Marie Öqvist Roknäs
3 HP RLD N Calebri’s Saving Grace äg Susanne Rydberg
4 HP O’Flanagan Xmas Sweet Saffron äg Frida Öqvist

Jaktklass 
BIR JAKT Rudskogs Ice Cold äg Gunilla Berglund Piteå
BIM JAKT Comics Sultan of Swing, äg Nina Ringvall och Britt-Marie Mallfors 

Hanar
2 HP Flatham’s Ejn  Pilagruut Såålt äg Emelie Jonsson,
3 Hp One Shining London Eye, äg Karin Karkiainen 
4 HP Ch Altaflats Between Sheets äg Frida Öqvist
HP Saagovindens Guiness Stout äg Susann Johansson
HP Swidjan’s Beside You äg christina Kero Luleå.

Tikar
2 HP FIUCH NOUCH NOVCH SEVCH LPI RLD N& F Altaflats Hot Stepper äg Linda Edeblom 

ÖPPENKLASS 
BIR-ÖPPEN Almanza Strawberry äg Johanna Oskarsson
BIM-ÖPPEN Ewokes To Be Continued äg Maria Öqvist

Hanar
2 HP Ewokes Secret Agent äg Camilla Larsson 
3 HP Toffedreams Rhodium äg Sofa Lundberg 
4 Almanza Scarface äg Ann-Kristin Thornell  

Tikar
2 HP SE JV -18 Almanza Why Mess With Sucess äg Madelene Asp Mikko o Peter Asp 
3 HP Calebri’s Kom Som En Vind äg Britt-Marie Mallfor & Calle Klippmark
4 HP Flatham’s Nalta Gåodin äg Elaine Holm Öjebyn
HP Flatham’s Skåkkad Et Omblade äg Hanna Johansson
HP Gunhills One Moment in Time äg Elisabeth Norberg
HP Toffedreams For God For Fate äg Kajsa Innala




CHAMPIONKLASS 
BIR-CHAMPION
SE U(U)CH Bez-Ami’s Fifty Cent Of A Dållar äg Linda Fahlen Jacobsson
BIM-CHAMPION SEU(u)CH C.I.E NOUCH RLD N RLDF Calebri’s Five Seconds Of Summer äg Britt-Marie Mallfors & Calle Klippmark

Hanar
2 HP SEU(U)CH FINCH  Altaflats Ganjaman äg Helena Marklund
3 HP SEU(U)CH FINuCH Altaflat Blow Me Down äg Emma Nilsson

VETERANKLASS
BIR-VETERAN SEVCH RLD N RLD F RLD A Calebri’s Everlast äg Stina Nejden
BIM-VETERAN C.I.E SEU(U)CH O’Flanagan Wicked Temptation äg Lena Hägglund

Hanar
2 HP C.I.E SEU(U)CH NOUCH FIUCH EECH SEVCH RLD N RLD F O'Flanagan Twist of lime äg Nina Öqvist Arvidsjaur
3 HP C.I.B SEUCH NOUCH FINUCH RLDF RLD N Comics Indigo Blue äg Karin Karkiainen Sjulsmark

Tikar
2 HP Ewokes Little Miss Hazel äg Viktoria Eriksson 




SUPERVETERANKLASS ÖVER 10 ÅR
 
BIR SUPERVETERAN  Flatham’s Snuuster å Puuster äg Anna och Krister Englund



UPPFÖDARKLASS

BIR Altaflats Madelene Asp Mikko o Peter Asp

HP Calebri's äg Britt-Marie Mallfor & Calle Klippmark
HP Flatham's äg Gunilla o Bernt Berglund



AVELSKLASS 

BIR
SE U(U)CH FINCH Flatham's Nöges Staan Jena äg Gunilla Berglund i

⭐️BÄSTA HANE
1 SEVCH RLD N RLD F RLD A Calebri’s Everlast äg Stina Nejden
2 C.I.E SEU(U)CH NOUCH FIUCH EECH SEVCH RLD N RLD F O'Flanagan Twist of lime äg Nina Öqvist 
3 Altaflats MCDreamy äg Madelene Asp Mikko och Peter Asp  
4 Ewokes To be Continued äg Maria Öqvist

⭐️BÄSTA TIK
Rudskogs Ice Cold äg Gunilla Berglund Piteå
 Almanza Strawberry äg Johanna Oskarsson
Altaflats Miss Sassy N Classy är Monia Lisa Engström
C.I.E SEU(U)CH O’Flanagan Wicked Temptation äg Lena Hägglund

Rudskogs Ice Cold äg Gunilla Berglund   -  BIM EVCH RLD N RLD F RLD A Calebri’s Everlast äg Stina Nejden

FLATSHOW 17 JULI
Ypperligt tillfälle att träna på att ställa din Flatcoated retriever!

Plats: Piteå


Domare: Anneli Karlsson, Kennel Flatterhaft

Klassindelning:
Valpklass I 4-6 mån,
Valpklass II 6-9 mån
Juniorklass ( 9-18 mån),
Unghundsklass (15-24mån) 
Jaktklass ( 15mån + jaktmeriterad ) ,
Öppenklass  (från 15 mån) 
Championklass , 
Veteranklass (från 8 år ) 
Superveteran (från 10 år) 


Anmälningsavgift 
Valpklass 200kr ,  Vuxna 250kr, Superveteran 150kr

Information: Gunilla Berglund 070 234 85 60 eller Britt-Marie Mallfors 070 338 72 73



Anmälan ska innehålla 
Hundens namn, registeringsnummer, födelsedatum, klass för anmälan ,
Föräldrarnas namn och uppfödare, ägare med namn, adress, tel.nr, e-post samt medlemsnummer i FRK.

PM kommer till den e-post ni uppger.

Anmälan postas till frknorr@gmail.com
        
Sista anmälningsdag och betalningsdag 10/7

Betalning till Bankgiro 618-5755 eller Swish nummer 123 452 1027  OBS! märk med klass och namn. 

PM skickas efter anmälan är stängd
Vaccinationskontroll på plats
Vi kommer ha servering

Vi följer Folkhälsomyndighetens och SKKs rekommendationer! 

VÄLKOMMEN!