ANMÄLAN OCH RESULTATEN FRÅN SEKTIONENS FLATSHOW

RESULTAT FLATSHOW 2019

Årets Flatshow drog rekordanmälningar, bra jobbat av alla som gjort det möjligt!

Domare i år, Kennel Söklusten innehavare, Geir Ove Andersen som på ett metodiskt sätt gick igenom alla hundar och trevligt bemötande även mot oss utställare. Hans öppna kritik var väldigt uppskattat!

Tusen tack Geir Ove för mycket proffsigt och lugnt sätt som gjorde att alla trivdes vid ringside. Vi hoppas Du och sambo vill återvända som utställare till oss i Norr.

Vi har trogna deltagare från bland annat Norge vilket vi är stolta och glada över att de vill återvända år efter år. Nu i år hade vi tyskar vid ringside och givetvis tror vi de också är på plats som utställare nästa år ;) 

Grattis och tusen tack till alla utställare hoppas vi ses nästa år igen!  

Tack till våra sponsorer, sponsorkennlar och funktionärer samt sist men inte minst Gunilla och Britt Marie som drog tunga lasset vid vår Flatshow!



FRK NORRS UPPFÖDARE SOM SKÄNKER PRIS – TACK!

BIR VALP I                                                  KENNEL TOFFEDREAMS
BIR VALP II                                                 KENNEL TOFFEDREAMS
BIR JUNIOR                                               KENNEL SWIDJAN’S             
BIM UNGHUND                                        KENNEL EWOKE’S                          
BIR UNGHUND                                         KENNEL EWOKE’S                          
BIR JAKT                                                    KENNEL PIANCA FCR
BIR ÖPPEN                                                KENNEL CALEBRIS & KENNEL FLAHAM’S
BIR CHAMPION                                        KENNEL SAGOVINDENS
BIR VETERAN                                            KENNEL FLATHAM’S
BIR SUPERVETERAN                              KENNEL CALEBRI’S
BEST IN SHOW                                         KENNEL TOFFEDREAMS

⭐️ Nu laddar vi för FRK Norrs Jaktprov ⭐️

Valpklass I 4-6 månader 

BIR Sagovindens Birra Moretti, äg Viktoria Eriksson, Vistträsk 
BIM Sagovindens Pite Pale Ale, äg. Evelina Sjödin, Domsjö

2:a HP Sagovindens Lapin Kulta äg Malin Unnes
3:a HP Sagovindens Guinness Stout äg Susann Johansson

2:a HP Sapgovindens Stella Artois äg Amanda Gran   

Valpklass II 6-9 månader 

BIR Lustans Top Of The World, äg Karin Holmgren 
BIM Pianca Fcr Iceglow, äg. Pia Nedrum   

2:a HP Lustans Flattened Sunray äg Lars Erik Martens
3:a  Pianca Fcr Icecarnival äg Agneta Wikström
4:a Pianca Fcr Atomic Snow äg Agnetha Nilsson
5:a Pianca Fcr Freestyle-Neon äg Nina Lundmark

2:a HP Pianca FCR Horizon-Orange äg Ingrid Wikman
3:a Pianca Fcr Pink – Spirit äg Åsa Askenryd
 

Juniorklass 9 - 18 månader 

BIR Flatham's Vä Sko Vander Ilag äg Sara Lundberg
BIM  Flatham’s E Pikalite Rååsa Snööre, äg Charlene Tapani

2:a HP Flatham’s Bääste Böshdellvärke äg Fredrik Andersson
3:a Flatham’s Tökk Om Tökk Et Om äg Ann-Louise.I.AspenfjälL
4:a Swidjan’s Perfect Fit äg Lisbeth Alakangas

2:a HP Lustans Sapphire Coronet äg Viveca Mesterton
3:a HP Marwood’s Spicy Cayenne äg Helena Sandström Johnsson
4:a HP Morrini Claire W äg Riitta Niemälä 

 Unghundsklass 18 -24 månader

BIR One Shining London Eye äg Karin Karkianen
BIM Flareway Written In The Stars äg Lena Hägglund

2:a HP Toffedreams Color My World äg Anders Gustavsson
3:a HP Swidjan's Laughing In The Wind äg Pär Nordström & Renée Nordberg
4:a HP Skeppartorps Battle Of The Birds Viktoria Danell
 

Jaktklass 

BIR SE U(U) CH FI UCH Altaflats Between Sheets äg Frida Öqvist
BIM Ewoke’s Kind of Special äg Lisbeth Alakangas

2:a Hp Bez-Ami’s Fifty Cent Of A Dållar äg Linda Fahlen -Jacobsson
3:a Ewoke’s Kind Of A Kind äg Helena Sandströ,m
4:a Altaflats Blow Me Down äg Emma Nilsson
5:a Lustans Muscovado Covertur äg Lars-Erik Martens

2:a HP Sort Guld Easter Candy äg Anna Vikström

Öppenklass

BIR O'Flanagan Madhatter Hold Your Hat äg Lena Hägglund
BIM Lustans Dandy Ancona äg Tove Frykland

2:a HP RLD N RLD F RLD A  Flatham’s Nögges Vänt Nalta äg Mats Tapani
3:a Lustans Stylish Chap äg Lars Erik Martens
4:a Miss Mallorys Greatest Love Of All äg Knut Haug

2:a HP Calzeat A Class Of Its Own äg Susanne Haraldsson
3:a Flatham’s Skåkkad Et Omblande äg Hanna Johansson 
4:a Flatham’s Eet Mäjr Än Shutte äg Elaine Holm

Champion

BIR J EE CH NORDUCH SEVCH O'Flanagan Twist Of Lime äg Nina Öqvist
BIM SE U(U)CH FINCH Toffedreams Leading Lady äg L o T Sundquist

2:a HP SEU(U)CH NOUCH  Flatham’s Häjlt Å Hoole Hajna Linda Fahlen Jakobsson
3:a HP SE U(U)CH SE JV-15  Lustans Where Eagles Dare ägare Karin och Thomas Holmgren 
4:a HP C.I.B SE UCH NO UCH FI UCH RLD N RLD F  Comics Blue Indigo äg Karin Karkianen 
5;a HP SEU(U)CH FINCH Altaflats Ganjama äg Helena Marklund

Veteran

BIR Lustans Jubilee Tangency äg Karin o Thomas Holmgren
BIM NORDUCH BH Altaflats Did I Tell You äg Carina Tranberg, Norge

2:a HP Flatham's Snuuster Å Puuster äg Krister Englund

Superveteran

BIR SEU(U)CH FINCH Flatham’s För Ejn Nävafojl Dållar äg Linda Fahlen-Jakobsson
BIM Chessex Maki’n  Angels Smile äg Viveca Mesterton 


2: a HP SEU(U)CH FINCH SE VV-17 Gunhills Jubilee Sensation äg Anneli Mattsson

Avelsklass

 1:A HP SEU(U)CH Flatham’s Väjjen Dell Lukka äg Gunilla Berglund
 

Uppfödarklass

1:A HP Kennel Lustans äg Karin o Thomas Holmgren
2:A HP Kennel Flatham's Gunilla Berglund
 

⭐️Bästa Hane

1 Ch O'Flanagan Twist of Lime
2 One Shining London Eye 
3 Ch Flathams Häjlt Å Hoole Hajna 
4 Ch Altaflats Between Sheets 

⭐️Bästa Tik

1 Lustans Jubliee Tangency
2 O'Flanagan Madhatter Hold Your Hat 
3 Toffedreams Leading Lady 
4 Calzeat A Class Of It Own

BEST IN SHOW - ⭐️J EECH SE VCH NORDUCH SEVCH RLD N RLD F  O'Flanagan Twist Of Lime⭐️ äg Nina Öqvist  
BIM -  
⭐️Lustan s Jubilee Tangency ⭐️ äg Karin och Thomas Holmgren  

BILDSPEL FLATSHOW 2019

loading...

Klassindelning: Valpklass I 4-6 mån, Valpklass II 6-9 mån
Juniorklass ( 9-18 mån), Unghundsklass (15.24mån) 
Jaktklass ( 15mån + jaktmeriterad ) , Öppenklass  (från 15 mån) 
Championklass , Veteranklass (från 8 år ) 
Superveteran (från 10 år) 

Anmälningsavgift 
Valpklass 170kr ,  Vuxna 200kr, Superveteran 100kr .
anmälan postas till frknorr@gmail.com och ska innehålla 
Hundens namn, registeringsnummer, födelsedatum, klass för anmälan ,
Föräldrarnas namn och reg.nr,
Uppfödare, ägare med namn, adress och tel.nr .

Sista anmälningsdag och betalningsdag 15/7
Betalning till Bankgiro 618- 5755, märk med klass och namn. 
Information Gunilla Berglund 070-2348550
Britt-Marie Mallfors 070-3387273